Cserépkályha előnyei
Gazdaságos üzemeltetés
A cserépkályha nagy tömege és felépítése miatt a meleget szivacsszerűen szívja magába, mikor elérte a maximális hőtároló képességét, akkor kezdi melegíteni a környezetét. Folyamatos üzemnél naponta elég csak annyi fát eltüzelni a kályhában, amit a nap során elvesztett.
Kisebb kémény is elegendő hozzá
Már 14×14-es kémény is elegendő cserépkályha építéséhez, nagyobb kályhához természetesen nagyobb kéményt célszerű építeni.
Megfelelő felmérés és egyeztetés után, némi kompromisszum árán közel tökéletes kályhát építhetünk Önnek igényei szerint!
Cserépkályha hátrányai
Hosszú felfűtési idő
Falazattól és felépítéstől függően akár másfél-két óra is lehet, mire egyáltalán melegedni kezd kívülről a csempe, ezután melegszenek fel a helyiségek és a környező tárgyak. Folyamatos üzemben tartáshoz ajánlott leginkább. Következő nap kb 8-12 óra múlva kell ismét begyújtani. Ezen begyújtások alkalmával már nem kell annyi tüzelőanyagot (fát/szenet) eltüzelnünk mint az elején, csak annyit amennyivel ismét 90 fok köré fűtjük a kályhánk csempéjét. Ez kb 10-30 kiló fa, külső hőmérséklet, kályha nagysága, helyiség méretétől függően.
8-15 évente át kell rakni
Használat idejétől és módjától (intenzitásától) függően 8-15 évente át kell rakni, ami körülbelül 2-3 napi munkával (kosszal) jár.
Sérülékeny burkolat
Mivel kerámiáról van szó, melynek felületén vékony égetett máz van, az erősebb fizikai behatásoknak nem áll ellen: gyerekek kiskalapáccsal vagy lábbal hajtós kismotorral, házi bulik…stb. Ha a külső csempe megsérül, annak a kicserélése igen bonyolult és időigényes munka.
Nagy tömege miatt nem mindenhova építhető be
Súlyuk miatt az építésük nagy körültekintést igényel, mérettől függően súlyuk 500-1500 kg között van. Pincével rendelkező házakban statikus szakvélemény kérése javasolt.